Beauty, Lifestyle

Minimal & Clean Beauty


Bir tık uzaklığımdaki bilgi erişimi ve çokluğu sayesinde maruz kaldığım milyon tane akım arasında şimdilerde bende en çok yankılananı minimal, yeşil ve temiz güzellik. Yakından takip ettiğim kozmetik sektörü sadece yediklerimiz ile kalmayan bu akıma kendini fazlasıyla adapte etmiş durumda. Son zamanlarda günlük makyaj rutinim minimum ürün ile olabilecek maksimum doğal sonucu elde etme üzerine kurulu olduğu için yazımda buna yönelik en ünlü temiz içerikli markaları ve ürünlerini sizler için derledim. Gün geçtikçe cildimiz çevre kirliliğine yol açan maddeler ve sert hava koşullarına maruz kalıyor. Bu yazıda bahsedeceğim her marka içeriklerin cildi yenileyici ve besleyici yönünü ön plana çıkarıyor ve ürünlerini zararlı kimyasallar, sentetik koruyucular ve genetiği ile oynanmış maddelerden uzak tutarak sadece ham ve gıda saflığındaki materyalleri kullanıyor. Amaç cildi taze, doğal ve sağlıklı tutmak, maskelemeden iyileştirmek. Yani kullanılan içerikler ve eklenen yapı maddeleri cilt, doğa ve çevre ile bütünlük içerisinde. Markaları incelerken genel duruş ve tutumlarının yanı sıra haliyle arkasındaki yaratıcının klaslığına ve deneyimine, bilgisine de bakmak zorunda hissediyorum kendimi ve yazının başında belirtmeliyim ki bu kadınların hepsi olağanüstü.

RMS Beauty

Yazının kapak fotoğrafındaki RMS ile başlayalım. CEO’su Rose-Marie Swift (RMS) deneyimli bir makyaj sanatçısı ve kozmetik hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi bir kadın. Bu güzellik anlayışına sahip her marka öncüsü gibi kendisi de günlük kullanımında minimal ve basit bir rutin oluşturarak, makyajını 5 dk içerisinde yapanları her şekilde tatmin ediyor. Markanın ürün yelpazesi oldukça geniş. Ten, göz, dudak ve hatta makyaj fırçaları bile mevcut. En popüler ürünlerinden biri olan krem aydınlatıcısı Living Luminizer ve Lip2Cheek olarak adlandırılan yine krem çok amaçlı dudak ve yanak ürününün toplamda 9 rengi bulunuyor. Pigmentler anormal yoğun bu yüzden birazı geniş bir alanı kaplıyor diyelim. Markanın ürünlerinin bende oluşturduğu tek endişe içeriklerindeki yüksek miktardaki hindistan cevizi yağı. Listede başı çekiyor. Yanak ürünü için yaptığım araştırmalarımda bazı kullanıcılarda sivilcelenmeye sebep olduğunu okudum. Dudaklar için muhteşem ancak ten makyajı için pek emin olamadım. Deneme şansım olmadığı için en azından aydınlatıcı konusundaki tercihimi risk almadan bir sonraki markadan yana kullanacağım.

Kjaer Weis


Danimarka doğumlu Kirsten Kjaer Weis NY merkezli ünlü bir makyaj sanatçısı. Kariyeri süresince müşterilerinin kullandığı geleneksel ürünlere tepki ve iritasyon göstermesi üzerine alternatif aramaya başlayan ve piyasadaki doğal makyaj malzemesi boşluğundan yararlanarak yarattığı markası sanıyorum bu alandaki favorim. 8 yıl süren araştırma geliştirme süreci ve markanın doğuşu piyasanın en sofistike, temiz ve etiket fiyatına değen koleksiyonunu oluşturuyor gibi görünüyor. Stilden ve performanstan ödün vermeden skalanın zamansız renkleri, rüya gibi bir ambalajlaması ve eşsiz tasarımları bu alandaki meraklıların mutlaka denemesi gereken bir marka olduğunu kanıtlar nitelikte. Kjaer Weis ürünleri aynı zamanda CCPB – Italya Organik Denetim Kurulundan onaylı. Ürünlerin içerikleri ancak %95 i bulduğunda bu onaya layık görülüyorlar. (Farları hariç) Onun dışında beklendiği üzere paraben, silikon, petrokimyasal emülsiyonlaştırıcı, sentetik ve kokudan muaf. Çalıştığı lab da İtalya’da.

Markanın Refill – Yedek -Yeniden doldurma sistemi kullanılan ürünleri farklı tonlarda 5 farklı mavi far ya da 10 farklı tonda nude ruj bulamayacağınız şekilde düzenlenmiş. Her seçilen renk klasik ve her zaman daimi koleksiyona, akıma ayak uydurabiliyor. Listemde şimdilik The Radiance Highlighter ve tabiki Lip Tint mevcut. Çünkü tint olmazsa İclal Erman olmuyor. Organik ve lüks makyaj deneyiminin bir araya gelişine şans vermek ve sürdürülebilirliğini kutlamak isteyenlere duyuralım.

Kosås

Kosas bir makyaj koleksiyonundan öte sanatsal ifade gibi bir marka. Kurucusu Sheena Yaitanes küçük yaştan itibaren bir kozmetik aşığı. Üniversitede Doğal Bilimler ve Organik Kimya okuduktan sonra bu alana olan ilgisini Kosås ı kurarak ifade etmiş. Marka, kurucusunun kimliğine ve hayranı olduğu kadınlara hitap eden renkli kozmetik ürünleri dünyasını oluşturmuş. Markada sadece dudak ürünü mevcut. Dudağımıza sürdüğümüz ürünlerin elle tutulur bir miktarını farkında olmadan yediğimiz bir gerçek. Hem temiz içerikli hem de pigmentli, dayanıklı ve besleyici olduğunu iddia eden Weightless Lip Color karşınızda. Üretilen her grup ruj el yapımı ve bu yüzden detaya olan önem ve hassasiyet en yüksek seviyede. Minimal tüp tasarımı ve okuduğum kadarıyla sağladığı kolay ve sorunsuz uygulama imkanı ile Kosås kullanıcılarına zengin bir deneyim sunuyor. Her renk her cilt tonunda denenmiş ve iyi göründüğü onaylanmış. Tasarımlarının ve oluşturulan görünümlerin tam olarak frenlenmemiş ve tamamlanmamış bir estetiğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu da benim zevkime çok hitap ediyor. Listemdeki renk ise Fringe. 

Yazımı sonlandırırken Ilia Beauty, Vapour ve Tata HarperChantecaille ve Linda Rodin‘i es geçmek istemiyorum. (BECCA’nın yeni piyasaya sürdüğü Lush Color Lip Balm ürününün ilham kaynağı belli oldu – Huff and Puff, my friends.) Glossier markası da araştırma sürecinde. Bu tür ürünler ilginizi çekiyorsa sizleri http://goop.com/  ve https://www.thestell.com/ ‘a yönlendiriyorum. Clean Beauty başlığı altında alışveriş yapabilir ve ürünleri inceleyebilirsiniz. Sephora’nın da Natural bir bölümü mevcut. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Yazıda bahsettiğim listemdeki ürünleri elime geçer geçmez sizlerle paylaşacağım. Sizi sadece dışınızda değil içinizde de parlatacak, hem cilt hem ruh ve çevre dostu ürünler umarım ilginizi çekmiştir. Makyajın tamamen kişisel tercihler çerçevesinde uygulanıp şekillendiğini ve her kullanıcının istediği ürünü kullanma özgürlüğü olduğunu unutmayalım. Yazımı basitçe çeşitlilik olarak değerlendirebilirsiniz.
Sevgiler.

 

*All images used in this post were obtained from Google Images. 

 

 

Advertisements
Standard

One thought on “Minimal & Clean Beauty

  1. Pingback: Kjær Weis, RMS, Chantecaille, Kosås | Iclal Erman

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s