Beauty

Mascara 101

DSC_0009Bu yazıda genel olarak makyajın olmazsa olmazı maskarayı konu almak istedim. Maskara seçimi konusunda formül kadar fırça da önemli ve bu son derece kişisel bir tercih sebebi. Ben sadece genel hatlarıyla çeşitlerini, piyasadaki kült ürünleri ve benim şahsi favorilerimi yazıyorum. Öncelikle an itibariyle kullandığım ikiliyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Alttaki fotoğrafta görmüş olduğunuz Chanel Le Volume de Chanel ve MAC Extended Play Gigablack. Öncelikle bir maskara rutini için neden iki farklı ürün kullandığımı kısaca açıklamak isterim. MAC‘in bu maskarasının fırçası oldukça ince ve formülü piyasada en akma bulaşma yapmayanlardan. Böylelikle ürünü sadece alt kirpiklerim için kullanmak için ideal bir seçenek haline getiriyor. Tek tek her bir kirpiği kökünden kavrıyor ve ayırıyor. Bazı maskaralar ya çok ıslak ya da çok kuru olur. Bu tam ortada ve kaç kat sürerseniz sürün kesinlikle kümeleşmiyor, kirpikleri birbirine yapıştırmıyor.

dsc_0009

Chanel Le Volume De Chanel‘e gelirsek, kendisi heralde benim yere bakan kirpiklerimi bir nebze yukarıda kıvrık tutabilen ender maskaralardan. Formülünü de seviyorum. Olması gerektiği kadar ıslak ve siyah. Fırçası da benim fazlaca geniş olmayan göz çevrem için uygun. Kirpiklerimi bir kıvırıcı yardımı ile kıvırdıktan sonra 2 kat sürüyorum ve sonuç beni her seferinde tatmin ediyor. Gözlemlediğim ve sevdiğim bir diğer özelliği ise ürünün çok çabuk kurumuyor olması. 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiği söylenen maskaralar için bu ürünü rahat rahat 4-5 ay kullanıyorsunuz. Bu bahsettiğim kıvrıklığın kalıcı olmasını sağlamak için genellikle suya dayanıklı maskara formülleri öneriliyor. Bir sonraki adımım bu yönde olacak ancak bu kıvrıklığı gün boyu tutmak ve dolgun bir sonuç için kullandığım günden beri vazgeçmediğim bir ürün daha var. Yine alttaki fotoğrafta gördüğünüz Dior’un maskara bazı. Plastik kıllara sahip ürün, beyaz renkte ve neredeyse ince yapıdaki bir tutkal gibi. Maskaranızı sürmeden uyguluyorsunuz, kirpiklerinizi uzatıyor, dolgunlaştırıyor ve kıvrıklığını bir nebze daha fazla koruyor. Kuruma süresi biraz kısa. O yüzden çok beklemeden hemen maskaranızı uygulamanızı öneririm. Bu ürün ile kullanılan her maskara için bir kat yeterli oluyor. Maskaranızın pul pul dökülme yapması bu ürün ile mümkün değil.  dsc_0007

Genel olarak maskara uygulaması hakkında konuşursak, nacizane önereceğim maddeler var. Öncelikle eğer fırçada fazla ürün var ise fazlalığın bir peçete yardımı ile ya da maskara tüpünün kenarı kullanılarak alınması yönünde. 2. Uygulamaya kirpik dibinden başlanılması ve yavaşça zik zak hareketler ile ucuna çekilmesi. Kök kısmına ne kadar yakından başlarsanız sonuç o kadar dolgun oluyor. 3. Herhangi bir bulaşmayı önlemek adına maskara kuruyana kadar aşağıya bakılması. Eğer alt kirpiklerinize uygulama yapıyorsanız ilk oradan başlayın. 4. İkinci katı uygulamak istiyorsanız 30 saniye kadar bekleyin. 5. Eğer gözü daha da açmak istiyorsanız, her zaman dış kirpiklere iç kirpiklerden daha fazla ürün uygulayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yogunluk gözün dış kısmında olacağı için daha geniş bir göz illüzyonu yaratacaktır. Eğer kirpikleriniz doğal olarak çok kıvrık değilse, en önemli olarak bir kıvırıcı kullanılmasını öneririm. Eğer kirpikleriniz sarı ise kirpiğin her iki tarafını da ürün ile kaplamanızı öneriyorum. Eğer çok topaklanma yaşıyorsanız bir kirpik tarağı yardımı ile uygulama sonrasında kirpiklerinizi ayırabilirsiniz.

dsc_0014-2

Lengtheting (Uzatma): Bu tür maskaralar sayı olarak fazla kirpiği olan ama uzatmak isteyenler için. Bu tür ürünler genelde sentetik kıllara sahip oluyor. Kontak lens kullananları uyaralim. Genelde çok topaklanma problemi yaşamadan günlük kullanım için uygun oluyorlar. Benefit’in They’re Real maskarası uzatma adı altında fena bir örnek değil. Volumizing (Hacim): Göz kapaklarında biraz drama sevenler için hacim veren maskaralar heralde olmazsa olmaz. Kirpikleri kalınlaştırarak daha yogun bir görüntü elde ediyorsunuz. Ancak uygulamada biraz pratik gerektiriyor. Çünkü formülündeki kalınlaştırıcı ve koyultucu yüzünden bu tür maskaralar genelde topaklanma yapıyor. Yukarıda belirttiğim gibi her zaman bir kirpik tarağı kullanabilirsiniz. Bu tür maskaralarda dikkat edilmesi gereken fırça kalınlığı. Olabildiğinde fazla ürünün tek seferde fırçaya aktarılmasını istiyorsunuz. Bu kategoride kullandığım Chanel maskarayı hariç tutarak YSL‘in Volume Effect Faux Cils maskarasını tek geçiyorum. Armani’nin Eyes To Kill’i de hiç fena değil. Curling (Kıvırıcı): Kirpikleri aşağıya bakan ve biraz kaldırılmaya ihtiyaç duyanların tercih ettiği bu tür en garantili seçim heralde. Aslında bu isim biraz yanıltıcı. Çünkü tam anlamıyla kirpiğinizi kıvıran formülü ya da fırçası değil. Kıvrılmış kirpikleri kıvrık tutan formülü. Umarım anlatabilmişimdir. Hacim veren formüller biraz kirpik üzerinde ağırlaştırıcı olabilir. Kimisi farklı amaçlardaki maskaraları tek seferde de birleştirerek kullanabiliyor. ( Örneğin: Hacim ve Uzunluk) Ama ilk olarak kıvırıcı olanı sürerseniz, canlılığını yitirmeden varlığını koruyabiliyorlar. Hafif bir el sahibi olmakta her zaman fayda var. Bu kategoride çok beyin gerektirmeden Dior‘un ismi gibi Iconic Overcurl‘ünü örnek göstermek isterim.

 

DSC_0003DSC_0024

 

Sizin severek kullandığınız maskara hangisi? Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler.

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s