Beauty

MAC Lipstick 101

DSC_0001kjkj

Renk çeşitliliği, kalitesi ve bir nebze uygun fiyatlılığı sayesinde ruj almak isteyen herkesin mutlaka aklında beliren bir markadır MAC. 187 renk ve farklı bitiş/yapı arasında biraz kendimizi kaybolmuş hissetmemek adına MAC rujlara giriş dersi niteliğinde olsun bu yazı. An itibariyle MAC 9 farklı bitişe sahip ruj serisine sahip. Bunlar; Amplified, Amplified Creme, Cremesheen, Frost, Glaze, Lustre, Matte, Retro Matte and Satin. Hemen kısaca özetlemeye çalışıyorum.
Cremesheen : Bu seri heralde en çok kullanılan seri olabilir. Yumuşak yapıya sahip seri aynı zamanda oldukca nemlendirici. Amplified kadar opak değiller. Kremsi ve yarı parlak. Ama yine de rengini katlar halinde arttırabiliyorsunuz.
Amplified (Creme) : 
 Mat seri gibi renkte opak, yapıda kremsi olan seri. Eğer tam mat olmayan, doygun renkler seviyorsanız, Amplified sizin için. Kalıcılıkları da oldukca iyi. Üstelik matte seri kadar kurutucu değil.

DSC_0002
Lustre:
Glaze serisinden bir tık daha pigmentasyonlu olan Lustre serisi bana renkli dudak nemlendiricilerin daha iyi bir versiyonunu anımsatıyor.  Çok opak olmayan ve kullanımı kolay ruj sevenler için ideal olacaktır. Ekstra yumuşak ve kremsi. Yapış yapış da değil. Uygularken aynaya pek gerek yok. Serinin her rengi de gayet kullanılabilir renklerden oluşuyor. Cremesheen serisi gibi katlar halinde uygulayabilirsiniz.
Frost: 
Frost serisinin pigmentasyonu değişiyor. Kalıcılık açısından pek dayanıklı değil. Uygulaması kolay ve bitişi parlak. Bazen dudakta saten bir bitişe sahip görülebilir ancak renkler gümüş ya da altın pigmentler ile karıştırıldığı için 70 ve 80lerin dudakları gibi diyebiliriz.
Glaze: Oldukca saydam. Bitişi gloss. Diğer seriler gibi fazla renge sahip değil ancak yeni başlayanlar için hem kurutucu hem de çok opak olmaması sebebiyle uygun oldugunu düşünüyorum.

DSC_0005

Matte: Biraz kurutucu olabiliyorlar ama sadece mat dudak seven biri ( Ben!) için vazgeçilmez. Kalıcılıkları çok iyi, uygulaması ve taşıması ise biraz sıkıntılı. Bitiş opak ve mat. Özellikle dudaklarındaki çatlak ve çizgilerden şikayetci olanların pek seveceğini düşünmüyorum. Bir dudak parlatıcısı ya da nemlendiricisi bu kuruluk problemini bir nebze çözüyor.
Retro Matte: Matte seri ile hemen hemen aynı olan bu seri ise kalıcılık açısından en dayanıklı seri. Dudaklarınıza peeling yaptıktan sonra biraz sıkıntılı ve zaman alıcı bir uygulama sonrası dudagınızdan kıpırdamayacağının garantisini veriyorum. Evet tabiki kurutucu ancak yapacak birşey yok. Ünlü Ruby Woo bu seriye ait.
Satin – Eger Matte ya da Retro Matte sizin için fazla kurutucu ise, Satin serisini seveceksiniz. İsminden de anlaşıldıgı üzere uygulaması kolay ancak bitişinde parlak olmayan bir klaslık var. Bazı renkler yine biraz kurutucu olabiliyor ancak bazıları da oldukca kremsi. Bu seriye mağazada biraz daha fazla zaman ayırmanızı öneririm.

Bunların dışında MAC’de Mineralize ve Pro Longwear gibi ruj çeşitleri de var. Onları da başka bir yazıda konuşuruz.  Gördüğünüz üzere MAC’de özellikle ruj kategorisinde herkes için birşeyler var.

Herkese iyi ruj alışverişleri!
Sevgiler.

Advertisements
Standard

One thought on “MAC Lipstick 101

  1. Pingback: Ayın Makyaj Çantası: Burcu Yıldırım | Iclal Erman

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s